Szukaj


drukuj pdf Polish
Instalacja własnej strony WWW

Tworzenie HTML

Strona HTMLPrzed instalcją strony WWW w serwisie 60free dobrze jest posiadać już szablon strony stworzony na innym systemie (najlepiej na lokalnym komputerze). Instalacja gotowej strony ograniczy konieczność częstego ładowania plików przez FTP do serwisu 60free.
Jak stworzyć stronę HTML? Można skorzystać z programów, które automatycznie wygenerują kod HTML, lub też napisać ją samemu w dowolnym edytorze tekstowym. Po więcej szczegółów najlepiej udać się na http://www.google.pl/ . Zapytanie 'kurs języka html' zwraca 121 tysięcy stron :-)

Klient FTPJeżeli już mamy stworzony szablon strony, możemy ją wgrać na serwer 60free poprzez usługę FTP. Do ładowania strony potrzebny nam będzie program - klient FTP. W większości systemów operacyjnych jest on zainstalowany standardowo. Najprostrzym klientem FTP jest program... 'ftp' :-). W systemach z rodziny Windows można go uruchomić poprzez wybranie opcji 'Start -> Uruchom' i w oknie wpisać 'ftp ftp.60free.ovh.org' - program wtedy automatycznie połączy się z serwerem FTP serwisu 60free.
Jeżeli jednak nie jesteś zaznajomiony z obsługą programu 'ftp' najlepiej jest skorzystać z łatwiejszych, 'okienkowych' klientów FTP. Można do tego celu wykorzystać przeglądarkę internetową wpisując w adresie strony adres: 'ftp://ftp.60free.ovh.org', lub też inny program (np. bardzo popularny Total Commander)

Logowanie

Po połączeniu z serwerem FTP serwisu 60free zostaniesz zapytany o nazwę konta (login) oraz o hasło. Jeżeli weryfikacja danych przebiegnie pomyślnie, będziesz już miał możliwość wgrywania danych.

Wgrywanie stronyPo poprawnym zalogowaniu znajdujemy się w głównym katalogu konta 60free. Znajduje się już w nim katalog 'www' stworzony w trakcie aktywacji konta. To właśnie do tego katalogu należy załadować naszą stronę. Pliki znajdujące się w głównym katalogu konta (nie w 'www') nie są dostępne przez HTTP, ale są dostępne z poziomów skryptów CGI - można więc ten katalog wykorzystać do przechowywania poufnych informacji, takich jak np. hasła do bazy danych dla skryptów itp.

Poziomy katalogów

Naszą stroną ładujemy do katalogu 'www' - poziom tego katalogu będzie dostępny bezpośrednio z linku naszej strony, tj. plik 'index.html' znajdujący się w katalogu 'www' będzie dostępny przez HTTP z adresu 'http://naszekonto.ovh.org/index.html'.