Jak działa FTP (File Transfert Protocol)?

  • Jak przesłać pliki przez FTP?
Zasada transferu jest prosta : albo ktoś przesyła ze swojego komputera na serwer (upload), albo ktoś pobiera z serwera na swój komputer (download). W obu tych przypadkach istnieją dwa sposoby transferu : transfer binarny lub transfer tekstowy (nazywany również ASCII).

  • Jaka jest różnica?
Chodzi o tłumaczenie lub brak tłumaczenia formatu pliku między komputerem użytkownika i serwerem. Jeśli masz tekst w mac-u i skopiujesz go na maszynę UNIX, to tekst ten nie będzie miał poprawnego formatu z punktu widzenia maszyny UNIX. Jeśli masz micro PC i serwer mac, będzie tak samo. Podobnie jest między komputerem pod Windowsem i komputerem pod Unixem. Aby plik tekstowy na Twoim PC dotarł na serwer Unix w formacie tekstowym poprawnym dla tego serwera, trzeba przesłać pliki w formacie tekstowym, co automatycznie zmieni format pliku.
Jeśli chodzi o sposób binarny (programy kompilowane), tłumaczenie to nie jest konieczne. Skrypty (Perl, PHP, etc.) są w formacie tekstowym.

W większości programów FTP sposób przesyłania danych jest wybierany przez użytkownika. Program może także sam automatycznie wybrać sposób przesyłania danych (binarny lub tekstowy). Ten automatyczny wybór bywa błędny, zwłaszcza dla programów perl, które są uważane przez programy FTP za programy binarne (transfer w sposób binarny), a tak naprawdę trzeba je przesyłać w formacie tekstowym.

  • Błędy
data socket error : connection refused

Połączyłeś się z serwerem i pojawiła się następująca wiadomość :
data socket error : connection refused, czyli odrzucenie połączenia

Wiąże sie to z faktem, że używasz routera lub gateway. W tym przypadku musisz użyć opcji swojego programu FTP, która nazywa się 'passive off'.

error 530: Login incorrect
Twoja nazwa użytkownika lub hasło nie są poprawne. Sprawdź, czy wpisując hasło brałeś pod uwagę małe i wielkie litery, i czy nie zaznaczyłeś anonymous w konfiguracji programu ftp. Jeśli połączenie jest nadal odrzucane, zmień hasło ftp w managerze: ZmianaHaslaFtp